Kolejność: najnowsze książki u góry
„My kochamy Ruskich za wzięcie, a oni nas za żarcie”. Tak brzmiało powiedzonko w czasach istnienia Paktu Warszawskiego, jedynego sojuszu wojskowego, zawiązanego po to, by napadał swoich własnych członków. Tak wyglądały przepływy strategiczne, hierarchia, podział pracy i podział zysków, wedle których wasale pracowali na swojego „opiekuna”.
Niemal identyczną formą wyzysku jest to, co czasem nazywa się grzecznie neokolonializmem, a czasem systemem-światem. Natura obu polega na hierarchii. Na ekonomicznej eksploatacji krajów słabych, realizowanej bez jawnej kontroli politycznej (zewnętrznych atrybutów podległości). Efektem końcowym jest jednak zawsze to, że ci na górze łańcuchów dostaw mają pierwszeństwo bądź „prawo” zużywania większej ilości energii i zasobów lub zablokowania budowy wielkiego, konkurencyjnego lotniska.
Hierarchie i inne struktury władzy oraz prestiżu służą dystrybucji takich dóbr jak bezpieczeństwo, energia i prestiż. W świecie natury znamy je jako „kolejność dziobania. W geopolityce to wysyłanie „junior-partnerów” na wojnę.
W geopolitycznej grze o przetrwanie globalny hegemon to samiec alfa międzynarodowej społeczności. Ustanawia zasady i decyduje kto i kiedy może je łamać. Kluczowy terminem struktury władzy, prestiżu, energii, środków oddziaływania. To przejawem tej logiki jest esencja Pax Americana – kontrola dystrybucji energii. Jej też opisem są słowa Korwin-Mikke wypowiedziane w Parlamencie Europejskim:, „Polacy są czarnuchami Europy”.
„Konfliktujące agendy” to klucz do zrozumienia logiki konfliktu o supremację nad światem, który toczy się przed naszymi oczami.
Dwa proste słowa, będące mottem tego tomu, tłumaczą cały beznadziejnie powikłany chaos koncepcyjny i informacyjny, który staramy się przeniknąć. Tłumaczą erupcje emocji, którymi zaprogramowali nas ci, którzy nie chcą, abyśmy widzieli rzeczy takimi, jakie są w swojej istocie.
Izrael to inkluzja Zachodu w oceanie Islamu i nacji arabskich. Izrael to zakotwiczony na Bliskim Wschodzie zatapialny lotniskowiec Stanów Zjednoczonych. Ma on w promieniu operacyjnym większość rozpoznanych zasobów ropy naftowej – nośnika energii, bez którego nasza pełna luksusów i swobód osobistych współczesna cywilizacja obfitości oraz my wszyscy nieodwołalnie wrócimy do naturalnego stanu – bezpardonowej walki o życiodajne zasoby.
W tej walce logika „oni albo my” to oczywistość, a wyzysk kolonialny i zniewalanie i innych to kolejny oczywisty fakt życia, oparty na prostej logice gry o sumie zerowej. To dlatego ten, kto chce mieć wpływ na losy świata, musi na Bliskim Wschodzie być. Być i destabilizować.
W tym tomie znajdziesz wszystkie informacje potrzebne do tego, aby patrzeć na zmagania potężnych mocarstw i zrozumieć logikę ich decydentów… Patrzeć na aktorów niepaństwowych i zrozumieć powodujące nimi ideologie i wirusy kulturowe. To wszystko pozwoli ci zrozumieć egzystencjalny mus prowadzenia konfliktów, w który były i będą uwikłane po kres dziejów.
Znajdziesz tu wyjątkowo klarowne wyjaśnienia takich spraw jak różnice między szyitami i sunnitami, sposób funkcjonowania mentalności plemiennej oraz wszystkie inne aspekty konfrontacji Zachodu zarówno z islamem, jaki potężnymi projektami Chin, takimi jak BRICS czy „globalne południe”. Sprawi to, że zrozumiesz logikę „oni albo my” oraz „przetrwanie jest wszystkim!”, które są tkanką i tworzywem walki o „Palestynę od rzeki do morza” ale też wszelkich jawnych i ukrytych wojen, toczących się wokół nas.
Gra między imperiami toczy się nie tylko o prestiż bycia hegemonem. Stawką jest to, kto na kogo pracuje, czyli kto jest czyim niewolnikiem ekonomicznym. Chiny próbują pokonać zachód metodami wojny nieograniczonej, która toczy się w każdej sferze ludzkiej aktywności – oprócz militarnej.
Zrozumieć te kwestie to zrozumieć plany oraz fortele Rosji i Chin w rozgrywce o najwyższą stawkę – władzę nad światem. Nie będzie tytanicznego starcia wielkich flot. Zamiast tego staniemy się ofiarami doskonalonej od ponad dwóch tysięcy lat chińskiej sztuki wojennej, czyli mistrzostwa w doprowadzaniu przeciwnika do samozagłady.
W jakich okolicznościach inwazja na Tajwan jest realna i co musi się stać, żeby się udała? Jak rzucić na kolana hegemona, który twardo kontroluje pieniądz oraz dystrybucję energii na świecie? Czy celem Chin jest całkowite zniszczenie Zachodu? Na wszystkie te pytania odpowiada autor bestsellerowych 36 forteli oraz Prawideł geopolitycznej gry o przetrwanie.
Stany Zjednoczone dominują dzięki kontroli dystrybucji energii zaklętej w ropie i gazie ziemnym. Dzięki temu skrępowali wszystkie państwa świata łańcuchami dostaw – gwarantujących prosperity… i utratę suwerenności. Ten finezyjny układ jest jednocześnie bardzo stabilny i bardzo wrażliwy. Zyski z handlu i rozwój gospodarczy osiągają zatem wszyscy albo nikt. Największym zagrożeniem dla nas wszystkich jest zapaść globalnej wymiany towarowej. Bez niej gospodarki świata nie mają szans na wyżywienie obywateli.
Głos w tej książce zabierają m.in. dr Jabin Jacob, płk Andrzej Kruczyński i inni eksperci w zakresie geopolityki, konfliktów militarnych, ekonomii i handlu międzynarodowego.
Te słowa Napoleona najlepiej opisują zespół cech, które powinien przejawiać dowódca zwyciężający w bitwach. Postronni zwykle nie rozumieją technik i sztuczek, z których „szczęśliwiec” buduje swoją drogę ku zwycięstwu. Autor Sztuki wojny pisze:
„Niechaj dostrzeże świat cały mą zwycięzcy Formę, nikomu zasię Formy poznać nie wolno, przez którą do zwycięstwa dotarłem”.
Dziesiątki przykładów, kontrprzykładów oraz ich analizy Jak zwycięzcy i przegrani rozumieli własny sukces i porażkę? Jak rozumiemy je my – wyposażeni we współczesne koncepcje i perspektywę czasu? Jak „mieć szczęście” za każdym razem?
W formułowaniu odpowiedzi wspomagają czytelnika dwaj specjaliści. Plebaniak to miłośnik historii wojskowości i ekspert w zakresie forteli oraz psychologii konfliktu. Drugim jest planista GROM-u, a przy tym ekspert ds. bezpieczeństwa, który praktyczne doświadczenie bojowe zdobywał pracując z najlepszymi zespołami sił specjalnych świata.
Ten tandem stworzył repozytorium dobrych i złych przykładów na to, jak zwyciężać i dominować nad przeciwnikiem w każdym aspekcie.
Te słowa Napoleona najlepiej opisują zespół cech, które powinien przejawiać dowódca zwyciężający w bitwach. Postronni zwykle nie rozumieją technik i sztuczek, z których „szczęśliwiec” buduje swoją drogę ku zwycięstwu. Autor Sztuki wojny pisze:
„Niechaj dostrzeże świat cały mą zwycięzcy Formę, nikomu zasię Formy poznać nie wolno, przez którą do zwycięstwa dotarłem”.
W tej książce autorzy pokazują wszystkie aspekty zwycięstw i porażek tak, aby czytelnik mógł, niczym starożytny chiński Mistrz Wojowania, osiągnąć nadludzkie dostrojenie się do rytmu pola bitwy… i mieć szczęście za każdym razem.
Jak zwycięzcy i przegrani rozumieli własny sukces i porażkę? Jak rozumiemy je my – wyposażeni we współczesne koncepcje i perspektywę czasu? W formułowaniu odpowiedzi wspomagają czytelnika dwaj specjaliści: Planista GROM-u, a przy tym ekspert ds. bezpieczeństwa oraz miłośnik historii wojskowości parający się filozofią konfliktu.
Gdy zrozumiesz te cztery kardynalne pojęcia, zrozumiesz zachowanie ludzi władzy, w tym decydentów imperiów. Wydarzenia historii, ale też twoja własna przyszłość stanie się otwartą księgą.
Ta baryłka ropy (ilustracja) kosztuje w hurcie około 100 USD. ZAWIERA ENERGIĘ, KTÓRA RÓWNOWAŻY 7 lat pracy sprawnego mężczyzny. Gdy ta ropa przestanie być łatwo dostępna i tania, my wszyscy, z całym dobrobytem, który nas otacza, staniemy się beznadziejnie bezradni – niczym odchowane w niewoli zwierzę, wypuszczone na skraju bezlitosnej dżungli.
Ta książka jest szczególnym podręcznikiem geopolityki i stosunków międzynarodowych. Za pomocą prostych przykładów historycznych oraz współczesnych pokazuje prawidła geopolitycznych rozgrywek, w tym wojen i konfliktów hybrydowych.
Masz w ręku wyjątkowy podręcznik geopolityki i historii świata. Za pomocą prostych przykładów historycznych i współczesnych, autor pokazuje prawidła geopolitycznych rozgrywek, zmagań hybrydowych oraz wojen prowadzonych zupełnie jawnie. Zrozumiesz „bezkarność” Arabii Saudyjskiej – wynika z jej zdolności do błyskawicznego uruchamiania i wygaszania produkcji ropy. Nauczysz się samodzielnie dostrzegać takie ukryte konfiguracje wydarzeń koniecznych jak ta, że najważniejsza bitwa inwazji na Tajwan rozegra się 10 tysięcy kilometrów dalej – w rejonie Zatoki Perskiej, kluczowym źródle importowanej przez Chiny ropy.
„Ludzkość od chaosu dzieli dziewięć niezjedzonych posiłków”. Tak amerykański dziennikarz A.H. Lewis dawno temu stwierdził. Dziś, kiedy chwieją się łańcuchy dostaw, od których zależy produkcja żywności praktycznie we wszystkich krajach naszej planety, widzimy to prawidło klarownie jak nigdy wcześniej. Ale produkcja żywności to nie jedyne prawidło rządzące zgodnie z którym rosły i upadały dawne imperia. Te prawidła to cały pakiet parametrów i spraw, na które musimy skierować naszą uwagę i zdolności rozumowania.
Współautorzy niniejszej pracy zbiorowej wspólnym wysiłkiem prezentują tu te prawideł geopolityki, ekonomii i ludzkiej natury, które według nich pozwalają lepiej zrozumieć otaczający nas świat, wydarzenia w nim zachodzące i często niezrozumiałe, „nielogiczne” decyzje przywódców. Ta książka jest dziełem szczególnym. Autorzy nie analizują bieżących i dawnych wydarzeń. Oni szukają w tych wydarzeniach prawidłowości, które pojawiają się też w innych kontekstach i innych czasach.
„Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, będą zmuszeni ją powtórzyć”. A ci, którzy ją pamiętają, będą zmuszeni stać i bezsilnie patrzeć, jak powtarzają ją inni.
Każde „żywe stworzenie”, od roślin i zwierząt przez chińskich Świętych Mężów, narody, a na potężnych imperiach kończąc, to homeostaty – systemy powodowane wszechwładnym instynktem przetrwania:
My, ludzie, na równi z potężnymi armiami i państwami, bezwiednie i celowo zdobywamy kontrolę nad biegiem zdarzeń, staramy się zdominować innych. Kształtujemy własne parametry przetrwania. Jednym z tych parametrów jest zdolność rozpoznawania wzorców i prawideł biegu rzeczy. Dostrajamy się do praw środowiska i konkurentów oraz narzucamy własne prawa, aby wpłynąć na przyszły stan świata i dominować nad innymi. Staramy się zostać Mistrzami Obserwacji Świata. Chcemy
Masz w rękach studium natury ludzkiej i obserwacji świata – poradnik uczący, jak z informacyjnego chaosu wydobyć to, co ma znaczenie. To też almanach koncepcji potrzebnych do zrozumienia i opanowania technik kontroli nad biegiem wydarzeń. Poznasz je dzięki dziesiątkom inspirujących spostrzeżeń i przykładów: z życia codziennego zwykłych ludzi, aren historycznych bitew i wojen oraz geopolitycznych rozgrywek, w których na szali są losy świata. Masz w rękach studium dostrzegania prawidłowości i przewidywania przyszłych zdarzeń.
Trzymasz w rękach wyjątkowy przekład nieśmiertelnego traktatu o skutecznym działaniu oraz dostrojeniu się do prawideł rządzących światem i naturą ludzką. Przekład zamknięty w tym tomie to efekt lat pracy i rozmyślań nad starożytnymi tekstami cywilizacji zachodniej i chińskiej. Przemyśleń kogoś, kto połączył w sobie fascynację historią wojskowości i filozofią skutecznego działania, a przy tym zamiłowanie do zwięzłych powiedzonek, które w kilku słowach potrafią przekazać zaskakujące i głębokie spostrzeżenia w otaczający nas świat.
Polecamy uwadze studium filozofii i praktyki skutecznego działania pt. Sun Zi i jego Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń (712 stron), które oprócz treści zawartych w niniejszym tomie zawiera zbiór esejów i wypowiedzi m.in. prof. Jerzego Bralczyka, prof. Witolda Orłowskiego, dra Radosława Sikory, dra Tomasza Witkowskiego i wielu innych.
Ta jedna starożytna prawidłowość rozpala wyobraźnię niezliczonych pokoleń adeptów Historii. Chińskie cykle dynastyczne to sprawa życia i śmierci. I dla władców pragnących władzy, i dla zwykłych ludzi pragnących jedynie nakarmić i odchować swoje dzieci.
Naszą wyobraźnię i uczucia poruszają wyczyny powieściowego Kmicica, dokonania Kopernika czy Curie-Skłodowskiej. Nasze serca rozpalają się żarem na wspomnienia chwały chwil takich, jak wiedeńska wiktoria naszego króla Jana III Sobieskiego czy pogrom bolszewickich hord w 1920 roku. Sprawiają one, że mówimy obcokrajowcom z dumą “to był jeden z nas”.
Chińczycy także mają swoje opowieści i swoich wielkich. Masz w ręku zbiór sentencji, opowieści maksym właśnie o tych ludziach. I tych prawdziwych, i tych nie do końca, bo mity narodowe często mieszają się z prawdą. W tej książce historia nie jest zbiorem suchych faktów i dat. Jest opowieścią o sercach i umysłach. O czynach ludzi wielkich i codzienności ludzi prostych.
W najgłębszym sensie wojna to konfrontacja dwóch ludzkich woli.
Dlatego zawarty w tej książce przekład traktatu Sztuka wojny, bezpośrednio z języka chińskiego, jest tylko punktem wyjścia, jedną z wielu wizji wojny.
Trzymasz w rękach unikalne kompendium wiedzy o skutecznym działaniu. To zbiór maksym, spostrzeżeń starożytnych mistrzów i praktyków wojny oraz impresji i analiz współczesnych ekspertów. Ich wizje płynące z przeróżnych wycinków ludzkiego życia układają się w jedna wspólną wizję konfliktów. Życie jest nieustanna walką, a w ostatecznym rozrachunku orężem dającym przetrwanie okazuje się nie miecz, lecz myśl. A w tak rozumianej wojnie percepcja jest wszystkim.
Adeptom traktatu Sztuka wojny inspiracje i spostrzeżenia dostarcza trzydziestu ekspertów i mistrzów swoich dziedzin: historii wojskowości, geopolityki, wywiadu, psychologii wojny, prawa, dyplomacji, sztuk walki, sił specjalnych, języka, ekonomii... W kolejności alfabetycznej są to m.in:
prof. Jerzy Bralczyk · amb. Andrzej Byrt · dr Lidia D. Czarkowska · płk Leszek Elak · gen. Jarosław Kraszewski · płk Andrzej „Wodzu” Kruczyński · Naval · prof. Witold M. Orłowski · dr Radosław Sikora · dr Wojciech Szewko · dr Tomasz Witkowski
Ten tom zawiera potężną dawkę wizji świata oraz instrumentów wcielania ich w czyn: celne spostrzeżenia o naturze konfliktów i naturze ludzkiej, trafiające w sedno maksymy, wyciągi z dzieł dawnych mistrzów oraz impresje i eseje współczesnych ekspertów.
Współautorzy zostali poproszeni o teksty, po których przeczytaniu czytelnik ma wykrzyknąć: „O! Nie pomyślałem o tym w ten sposób” lub „hm... teraz rozumiem świat lepiej!”.
Współautorzy prezentują kluczowe książki swojego dzieciństwa lub młodości. Książki te pomogły im zbudować zestaw środków i metod, które stosowali w procesie samodoskonalenia oraz uformowały ich wizję świata. Podpowiedziały, jak budować instrumenty odnoszenia sukcesów i wytrenować wolę do osiągania zamierzonych celów.
Na kartach tej książki pokolenia współautorów starożytnych, a potem współcześni inspirują siebie nawzajem, a na koniec inspirują czytelnika. Trenują wyobraźnię, budują „przestrzeń decyzyjną”, wskazują prawidłowości rządzące biegiem spraw i zdarzeń. Każda z tych wytycznych to „ostatnie ogniwo długiego łańcucha myśli”:
Wojna to kolektywne zabijanie dla kolektywnych celów. (J. Keegan)
Ten, kto przekuje miecze na lemiesze, będzie orał dla tego, który tego nie zrobi. (nieznany)
Nie ma siły tak potężnej jak idea, której czas nadszedł. (Gustave Armaid)
Rodzaj ludzki od anarchii dzieli dziewięć [niezjedzonych] posiłków. (A.H. Lewis)
Chłopi, rzemieślnicy i kupcy to [dla władcy]trzy skarby. (Sześć tajemnych strategii)
Komentarze najwybitniejszych polskich specjalistów, a przy tym fascynatów historii wojskowości to wyjątkowo inspirujący dodatek do chińskiego dorobku strategicznego. Gorąco polecam.
— dr hab. Bogdan Góralczyk, dyplomata, sinolog, autor m.in. książki Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje (2018)
Można by rzec, iż mamy tu do czynienia, choć nie w budynku, a kartach książki, z Akademią Sun Zi.
— prof. dr hab. Mirosław Karwat, politolog, specjalista w dziedzinie teorii polityki i socjotechniki, autor licznych książek nt. manipulacji i ludzkich interakcji
Publikacja naukowa recenzowana
W państwie Chu żył raz pewien człowiek biegły w fizjognomii, rozpoznawaniu charakteru człowieka po twarzy. Jego osądy były tak trafne, że wspominano je we wszystkich zakątkach państwa. Sam nawet król wezwał go w końcu na swój dwór. Przybyłego mistrza poprosił o zdradzenie sekretu.
Człek wyznał prosto i szczerze: „Wcalem nie biegły w czytaniu charakteru ni losów człowieka z jego oblicza. Wyroki me opieram na bacznej ocenie tych, których badany ma za przyjaciół”.
Dlaczego na kłamstwa Chińczycy mają zwrot „mowa demonów”? Dlaczego „pytać o kotły” oznacza aspirować do mistrzostwa lub przywództwa? Dlaczego mężczyzna kojarzący małżeństwa nazywa się „starcem pod księżycem”? Poznaj fascynujące opowieści przyniesione ze świata odległego w czasie i przestrzeni. Ze świata pełnego niezrozumiałych postępków, niezrozumiałych motywacji i niezrozumiałych słów... Gdy poznasz te opowieści, być może wykrzykniesz w myślach: „O! Nie pomyślałem o tym w ten sposób!”.
To oni zbudowali fundament chińskiej cywilizacji. Żyli w czasach nieustannych wojen i chaosu. Wędrowni doradcy byli iskrą, która rozproszyła te ciemności. Byli pierwszym tchnieniem złotego wieku postępu.
Dwa i pół tysiąca lat temu setki wędrownych doradców, takich jak Sun Zi i Konfucjusz, błąkały się od dworu do dworu wojujących władców. Liczyli na szansę sprawdzenia swoich pomysłów w praktyce i sławę. To oni i ich następcy stworzyli wzorzec, który dwa tysiąclecia później stał się inspiracją dla najprężniejszego organizmu XIX-wiecznej Europy - Prus.
Książka, którą trzymasz właśnie w ręku za pomocą maksym i słynnych sentencji opowiada o ludziach, których kolektywny wysiłek zbudował Państwo Środka. O sile ich woli, rewolucyjnych pomysłach i dumnie zrealizowanych dziełach. Ale to też opowieść o ich rozterkach, samotności i codziennych wyrzeczeniach.
Aforyzmy, maksymy, przysłowia — zwiemy złotymi myślami. Ta metafora jest trafna: już to, że przetrwały, świadczy o ich trafności i głębi. Na specjalną uwagę zasługują myśli z kultur nam dalekich — a Wschodowi przypisujemy od dawna mądrą tajemniczość. Możemy ją znaleźć i w tej książce.
— Jerzy Bralczyk
Bodaj najlepsze momenty sienkiewiczowskiej trylogii to opisy forteli obmyślanych przez imć Zagłobę. Dzięki znajomości ludzkiej psychiki łatwo wywoływał on szacunek swoich towarzyszy i śmiech podziwu czytelnika.
W tej książce znajdziesz opowieści o czynach ludzi takich jak Zagłoba. O wybitnych dowódcach formatu Lawrence’a z Arabii i mężach stanu jak słynny chiński strateg Zhuge Liang, ale też postaciach fikcyjnych, takich jak dowódca „Czerwonego października”. „Dowódca wypłoszył ich z wody!” krzyczy jeden z załogantów Ramiusa. Okrzykiem tym puentuje świetnie to, jak postronni widzą rozgrywki toczone przez „graczy” w mrocznych głębinach pod mamiącą spokojem powierzchnią. Ci gracze zdawali się działać w „równoległym świecie.” Niby patrzyli na to samo, niby mili ten sam zestaw informacji, co inni uczestnicy i obserwatorzy... ale składali z nich układankę zupełnie odmienną. Dostrzegali i wpływali na łańcuchy przyczyn i skutków, które zwykły człowiek jest w stanie dostrzec dopiero po całym zdarzeniu, albo i wcale.
36 forteli to znakomity międzykulturowy, okraszony dziesiątkami anegdot almanach psychologii konfliktu, w którym chiński dorobek opisany jest językiem Zachodu, a dorobek zachodni - językiem starożytnych Chin. Gorąco polecam.
– dr Jacek Bartosiak, ekspert geopolityk, autor książki Pacyfik i Eurazja. O wojnie
Książka ta w sposób absolutnie fascynujący prezentuje to, czym jest prowadzenie konfliktów i wojen. Autor należycie dostrzega to, że to ludzie toczą wojny, a nie maszyny. A więc warunkiem sukcesu jest właściwe zarządzanie zasobami osobowymi. Lektura obowiązkowa dla adeptów strategii i sztuki operacyjnej z elementami taktyki.
gen. bryg. rez. dr Jarosław Kraszewski, były dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN
Piotr Plebaniak pokazuje, jak aktywują się w nas mechanizmy takie jak huśtawka emocjonalna czy zachowania perfidne nad którymi - u siebie i innych - tylko nie wielu panuje w sposób świadomy 36 forteli to książka dla tych, którzy chcą się przed podstępem bronić, ale i tych, którzy chcą go lepiej zrozumieć.
dr Tomasz Witkowski, konsultant-szkoleniowiec w MODERATOR, autor min. Psychomianipulacji oraz Inteligencji makiawelicznej
Nie ma operacji specjalnych bez myślenia „outside the box”. Ta książka to fantastyczny zbiór konkretnych przykładów i takiego myślenia, i jego zastosowań. Powinna stać się obowiązkowym podręcznikiem żołnierza sił specjalnych.
– st. chor. rez. Piotr Soyka, były żołnierz JWK, POL SOF Academy (Strzelanie bojowe)
Trzymasz w rękach zbiór najpiękniejszych, a jednocześnie niosących najgłębszą mądrość sentencji, które ukształtowały Kraj Środka oraz sposób myślenia jego mieszkańców - ich dusze, aspiracje i ścieżki, którymi przemykają przez codzienność.
Mike Tyson to w swoim fachu Mistrz. Jak wielu Mistrzów, potrafi wizją wyjść daleko poza swoje wąskie pole eksperckie. Jego rozumienie filozofii i psychologii walki było zupełne, przez co dostrzegał też prawidłowości działające w czymś o wiele bardziej abstrakcyjnym i ogólnym – w naturze ludzkiej.
Czy to w boksie, czy w geopolitycznych zmaganiach, prawidłowości toczenia konfliktów są wieczne. Liczy się zdolność oddziaływania i narzucenia innym własnej woli. Patrząc na koncepcję projekcji siły z nieco dalszego dystansu, możemy tu sparafrazować słynną przyśpiewkę Imperium Brytyjskiego przełomu XIX i XX wieku: Whatever happens we have got twelve supercarriers and they have not. W wersji oryginalnej pojawiły się karabiny maszynowe Maxim.
W pierwszej poradzie udzielonej w traktacie Sztuka wojny, Mistrz Sun mówi o osiągnięciu jedności: między władcą a ludem oraz wodzem a poddanymi jego woli żołnierzami. Gdy wyrazić tę samą myśl za pomocą współczesnych koncepcji, będziemy mówić o spójności społecznej, budowaniu morale, jedności celu, synchronii umysłów i postaw.
Dowódca kompanii i głównodowodzący całej armii ma bardzo specyficzne zadanie: zmienić podlegających mu ludzi w jeden organizm, perfekcyjnie skoordynowany, który w rękach dowodzącego stanie się skutecznym instrumentem realizacji wyznaczonego zadania.
My - siły światła. Tamci - siły zła. Legizm i konfucjanizm. Komunizm i kapitalizm. Demokraci i republikanie. Wartości chrześcijańskie i ideologie LGBT. Hegemon i pretendent. Porządek i chaos. Zło i dobro.
Niemal zawsze konflikty toczą się nie tylko w widocznej dla wszystkich sferze ludzkich działań. Toczą się na poziomie niemożliwych do pogodzenia wizji świata i natury ludzkiej.
Trzymasz w rękach zbiór esejów i felietonów, w których eksperci i specjaliści pokazują prawidłowości konfliktów z punktu widzenia ich podstaw ideologicznych.
Choć słowa mają swój kres, ich znaczenie jest nieskończone
Trzymasz w ręku tworzony przez 20 lat zbiór najbardziej użytecznych oraz najciekawszych znaków i zwrotów języka chińskiego.
Gdy zaczynałem swoją przygodę z językiem chińskim, zauważyłem, że chociaż często znam znaki, wciąż nie znam znaczenia nawet najprostszych i najbardziej oczywistych ich połączeń. Zamiast mozolnie wkuwać nowe znaki pisma, uznałem za bardziej efektywne poznać najprostsze połączenia.
Tak właśnie powstała cała nowa filozofia nauki języka: cała filozofia studiowania języka zbudowana na zabawie w wertowanie słowników. Ta książka jest efektem całych lat zabaw w wykopywanie ciekawostek. Ale ta „zabawa” zmieniła się w coś bardzo wyjątkowego… W ponad dwadzieścia lat zbierania ciekawostek na temat nie tylko języka, ale i kultury oraz historii Państwa Środka.
Zadaniem ambasadora nie jest ustanowienie rządów nad rywalami, ale budowanie więzi zaufania z elitą kraju goszczącego.
Ten niepozorny cytat to rekonceptualizacja. To postawienie sprawy w jakimś zupełnie nowym świetle, które pozwala czasem wykrzyknąć „O! Nie pomyślałem o tym w ten sposób!”.
W tej książce dwaj autorzy komponują wielką symfonię rekonceptualizacji. Ich tworzywem artystycznym są anegdoty, opowiastki o słynnych i krytycznych postępkach mężów stanu oraz analizy najbardziej krytycznych dla historii świata dyplomatycznych negocjacji. Pozwolą one spojrzeć czytelnikom na dyplomację w zupełnie, ale to zupełnie inny sposób, niż robili to do tej pory.
Czytelnik znajdzie tutaj dziesiątki myśli, maksym i prawideł, których fałsz lub nieśmiertelna mądrość autorzy ilustrują przykładami i kontrprzykładami. Efektem takiej metody dydaktycznej jest coś, co jest bardzo nietypowym podręcznikiem. Zamiast akademickiego żargonu, pełen jest on opowiastek, dzięki którym czytelnik zgłębi i naturę ludzką, i istotę tego, czym jest geopolityczna gra między państwami i mocarstwami.
Dobry aforyzm jest ostatnim ogniwem długiego łańcucha myśli. Ale dla czytelnika jest pierwszym.
Wielcy twórcy i mistrzowie wołają do siebie poprzez wieki. Sobie nawzajem ślą ukłony, niczym dwóch rycerzy mijających się na trakcie. Ich głosami są dzieła i czyny. I słowa. Te słowa są niczym latarnie błyskające do siebie z różnych stron na sztormowym morzu. Tym, którzy zechcą słuchać, oświetlają drogę, wskazują kierunek i obwieszczają prawdę. Prawdę o ludzkiej naturze, prawdę o świecie i rządzących nim prawach.
Masz w rękach zbiór sentencji i maksym, które zostały zebrane w jednym dziele wedle kilku bardzo specjalnych kluczy. Mają pokazywać znaną rzecz w nieznany, inspirujący sposób. Mają wskazywać paradoksy i sprzeczności w naszym rozumieniu świata. Sprytnie nazywać prawidła rządzące ludzką duszą i biegiem historii.
Potężna armia, której zadaniem jest złamać opór równie potężnego przeciwnika, akumuluje swoją moc i gotowość bojową. Ich parametry pulsują i oscylują, aż w końcu dochodzi do starć, które ważą o losach wielkich mocarstw oraz życiu i śmierci milionów. Ale wodzowie i dowódcy powodujący tymi potęgami są ludźmi. Popełniaj błędy i mają inne ograniczenia, słabostki i gorsze dni. To właśnie o tych parametrach zwyciężania jest niniejsza książka.
Repozytorium przykładów tego, jak organizacje uczą się na błędach Jak zwycięzcy i przegrani rozumieli własny sukces i porażkę? Jak rozumiemy je my – wyposażeni we współczesne koncepcje i perspektywę czasu? Jak „mieć szczęście” za każdym razem?
W formułowaniu odpowiedzi wspomaga czytelnika Piotr Plebaniak, miłośnik historii wojskowości i ekspert w zakresie forteli oraz psychologii konfliktu. Jego formalne wykształcenie socjologiczne sprawia, że na funkcjonowanie organizacji militarnych patrzymy zupełnie nowym okiem. Stworzył on ponownie dobrych i złych praktyk i przykładów na to, jak zwyciężać i dominować nad przeciwnikiem w każdym aspekcie. W skład tomu wchodzą teksty specjalistów o wyjątkowej wiedzy eksperckiej i fascynacji swoją specjalizacją: dra Radosława Sikory oraz Krzysztofa Fudaleja.
Gdyby nie współczesne zawirowania geopolityczne, Tajwan byłby krainą idealną, w której najlepsze cechy cywilizacji konfucjańskiej i chrześcijańskiej zostały połączone, by stworzyć międzyludzkie zaufanie i poczucie bezpieczeństwa nieosiągalne w krajach niewyspiarskich.
Ta książka to wielka piguła ciekawostek o Tajwanie i jego mieszkańcach. Pełna pozytywnej energii, niemal zupełnie nieznanych ciekawostek i opowieści mieszkańców o współczesnym i dawnym życiu. W środku dziesiątki opisów obyczajów, zwyczajów, opowieści, żartów i pięknych zdjęć.
Dziesiątki opisów obyczajów, zwyczajów, opowieści, żartów i pięknych zdjęć.
Rozdział "Jeden dzień z życia Tajwańczyka" to przegląd najbardziej przaśnych i do bólu stereotypowych codziennych zajęć: od zjedzenia naleśnika z szynką i jajkiem na śniadanie, przez przejazd skuterem do pracy, przez wrzucenie worka ze śmieciami do podjeżdżającej jak w szwajcarskim zegarku śmieciarki... do wyprawy na nocny market na pierś kurczaka w panierce.
Wywiady z ludźmi stanowiącymi wręcz niesamowity przekrój tajwańskiego społeczeństwa. Na pokładzie znajdą się m.in. operator koparki naprawiający górską drogę po przejściu tajfunu, małżeństwo prowadzące małą i przepiękną restauracyjkę śniadaniową... biznesmen zatrudniający ponad 1000 robotników czy szef parlamentarnej komisji bezpieczeństwa Tajwanu.
Pamiętacie opowieści o japońskich żołnierzach, którzy do lat siedemdziesiątych XX wieku nie wiedzieli o końcu II wojny światowej? No, jest z nimi taki mały problem. To nie byli rodowici Japończycy. To byli tajwańscy aborygeni.
Trzymasz w rękach zbiór opowieści, z których każda to najpiękniejsze albo najważniejsze wspomnienie mieszkańca wyspy na krańcu świata. Dożywając swoich dni w górskich wioskach na końcu drogi, zapatrzeni w przeciwną ścianę doliny wspominają czasy młodzieńczej werwy i świata przeszłości, która już nie wróci. Czasem ich opowieść niesie smutek, czasem szczęście... a czasem jest przedziwną mieszanką ich obu.
Będziemy żołnierzami, by nasi synowie
mogli być rolnikami, a ich synowie artystami.
– Thomas Jefferson
Zdolność poświęcenia własnego życia dla dobra całej społeczności to cecha, którą homo sapiens dopracował do perfekcji. Ta cecha oprogramowania kulturowego przejawia się najbardziej wyraziście w chwilach największej próby – na polu bitwy. Ta książka jest zbiorem opowieści o najbardziej bohaterskich czynach żołnierskiego poświęcenia.
Dziesiątki przykładów, kontrprzykładów oraz inspirujących przemyśleń
CZYNY HISTORYCZNYCH i współczesnYCH BOHATERÓWGdy orzeł ma atakować, będzie lecieć ze skrzydłami przy ciele. Gdy mędrzec ma stoczyć walkę, posturę głupca przywdzieje.
Trzymasz w ręku zbiór najciekawszych i najbardziej porywających opowieści o czynach wojennych starożytnych Chin.
Znajdziesz w tej książce opowieści i legendy o czynach wojennych. O podstępach, aktach szaleńczej odwagi i czynach miłosierdzia czynionych na przekór duchowi chaosu i zniszczenia, jaki towarzyszy wojnie. Opowieści ilustrują kaligrafie, biografie wielkich patriotów i wojowników oraz filozoficzne rozważania o naturze wojny.
Masz w rękach zbiór opowieści, które od tysiącleci żyją w sercach i umysłach mieszkańców Japonii
W tej książce znajdziesz legendy, baśnie, przypowiastki dydaktyczne, opowiastki o czynach żołnierzy i wodzów; o podstępach i o uczciwości; o zdradzie i o lojalności; o bohaterach i o ludziach zwykłych. O codziennej ciężkiej pracy i chwilach, w których ważyły się losy potężnych imperiów...
Wspólne opowieści, nie tylko te z Japonii, są esencją tożsamości społeczności ludzkich, które je tworzą, ponieważ pomagają im łączyć się w jedną całość. W jedną wspólnotę, trwającą przez stulecia i nieśmiertelną niczym trawa, niezależnie od przychodzących i odchodzących władców i imperiów.
Ale w opowieściach z przeszłości chodzi o coś równie ważnego, co tożsamość. Chodzi o sposób, w jaki rozumiemy świat, innych ludzi i samych siebie. Mistrz snucia pięknych opowieści Orson Scott Card pisał: „Każdy odprysk doświadczenia, który zapamiętujemy, przychodzi do nas jako opowiadanie wydarzeń, które powiązane są przyczynami i skutkami. Jeśli wszystko jest logicznie połączone, to historia staje się dla nas wiarygodna, nie kwestionujemy jej. Zrobiłem coś PONIEWAŻ, albo zrobiłem coś W CELU. W takim świecie żyjemy, we wzorze zjawisk wywołujących się wzajemnie. Stają się one osnową, dzięki której zapamiętujemy wydarzenia.”
Każda kultura to unikalny sposób patrzenia, rozumienia i nazywania kawałków świata. Te sposoby to słowa, zwroty i koncepcje. Śmieszne, pożyteczne, nietypowe i fascynujące. A te najbardziej niesamowite pozwalają nam spojrzeć na świat innymi oczami. To właśnie one sprawiają, że czujesz
Masz w ręku zbiór najciekawszych słówek z całego świata i całej znanej nam historii ludzkości. Pojęcia naukowe, wyrafinowane filozofie, zgrabne powiedzonka, słowa na zjawiska nieznane w naszej rodzimej kulturze... i wiele innych, jak choćby to:
Kintsugi 金繕い Kiedy Japończycy naprawiają połamane przedmioty, argumentują zniszczenia, wypełniając pęknięcia złotem, ponieważ wierzą, że kiedy coś doznało uszkodzenia służąc właścicielowi, staje się piękniejsze.
Co kraj to obyczaj, co chata to zwyczaj, mówi nasza mądrość ludowa. Mieszkańcy Państwa Środka swoje zwyczaje i obyczaje pielęgnowali na drugim końcu świata. Choć i my i oni jesteśmy ludźmi, mamy te same potrzeby i troski, to często widzimy je i rozwiązujemy w zupełnie inny sposób. Jakże to zrozumieć?
Masz w ręku zbiór pięknych przysłów i mądrości ludowych i powiedzeń, które towarzyszą Chińczykom od stuleci i tysiącleci. Poznasz dzięki nim serca i umysły. Ich intrygujące pomysły na rozumienie świata i codziennego życia, które pod nazwą mądrości Wschodu, fascynowały ludzi Zachodu od stuleci.
Nic nie rozpaliło mojej własnej dziecięcej wyobraźni jak scena kończące pewną niby zwykłą powieść. Dwaj przywódcy zwaśnionych od pokoleń plemion musieli zakończyć trwającą pokolenia, pełną śmiertelnej nienawiści wojnę. „Ale podali sobie dłonie, albowiem byli to silni ludzie,” padają ostatnie słowa narratora.
Masz w ręku zbiór maksym i słów pasji ludzi czynu ze wszystkich czasów i zakątków świata. To czyny i wołania ludzi, którzy nie bali się mówić prawdy, byli gotowi poświęcić jedno, by osiągnąć drugie i robić to, co uważali za słuszne na przekór wszystkiemu.
Being an expert is not enough. being a master is ― Charles Lindberg
Ludzie tacy jak Leonardo Da Vinci, Arystoteles, Newton... wołają oni do siebie poprzez stulecia, a ich głos odbija się echem od murów cywilizacji.
Niespokojne duchy, pionierzy, twórcy.... Ich życia to iskierki, rozrzucone tu i tam pomiędzy stuleciami. Ale te iskry rozpaliły płomień cywilizacji.
Dla osoby kreatywnej czyny jednostek wybitnych powinny być natchnieniem i wzorcem do naśladowania. Ta książka jest zbiorem opowieści o czynach ludzi, którzy wiedzą, celem i wytrwałością osiągnęli to, czego innym się nie udało.